Terapia pedagogiczna 07 IV - 09 IV

6 kwietnia 2021, Autor: Administrator

7.04.2021- 9.04.2021

Nowe propozycje zabaw z terapii pedagogicznej.

Temat: Wiosna. Bądźmy razem w domu.

Zasady pedagogiki zabawy
Pedagogika zabawy wybiera z repertuaru zabaw tradycyjnych te, które spełniają określone zasady:
- zapewniają
dobrowolność uczestnictwa,
- uwzględniają wszystkie poziomy komunikowania,
- uznają pozytywne przeżycie jako wartość i unikają rywalizacji,
- posługują się różnorodnymi środkami wyrazu.

Dobrowolność uczestnictwa polega na tym, że uczestnik decyduje, czy chce wziąć udział w zajęciach. Nie jest do niczego zmuszany, a wychowawca tylko zachęca, zaprasza do uczestnictwa, stara się zainteresować.

Temat: Wiosna. Bądźmy razem w domu.

Środa: 07.04.2021

Zabawa Wiosenny wiatr.”

Naśladowanie poruszania się gałęzi na wietrze z jednoczesnym przećwiczeniem narządów mowy na zgłoskach: sz..

Celem zabawy jest dostosowanie charakteru ruchu do charakteru słyszanej muzyki, rozwój inwencji ruchowej oraz umiejętności naśladowania ruchu. Dziecko improwizuje dowolny ruch do muzyki słyszanej, porusza się, naśladując muzykę. Muzyka składa się

z fragmentów o zróżnicowanym charakterze.

Czwartek: 08.04.2021

Zabawa „Co jest w skarpecie?” Zabawa polega na rozpoznawaniu przedmiotów za pomocą zmysłu wzroku lub dotyku. Celem zabawy jest zwiększenie świadomości dotykowej, świadomości własnego otoczenia i rozwijanie słownictwa. Do zabawy potrzebna będzie czysta skarpeta oraz różne przedmioty codziennego użytku np. klocki, kredki, monety, grzebień, łyżka, można wykorzystać również owoce i warzywa. Podczas zabawy do skarpety wkładamy kilka przedmiotów (w zależności od możliwości dziecka). Dziecko wkłada rękę do środka i wyciąga jeden przedmiot. Nazywa go. Można zadawać dziecku pytania – np. Czy to jest łyżka? (odpowiedź dziecka: Tak lub Nie). Można również poprosić dziecko, aby wyciągnęło ze skarpety konkretny przedmiot mówiąc np. „Znajdź monetę”.

Piątek: 09. 04.2021

Zabawa rozwijająca orientację w przestrzeni:

Kulka na sznurku” – jest genialna do nauki kierunków – machanie kulką w przód i w tył, na boki, w lewo, w prawo, nad głową i pod nogą. Czujecie pewnie to tak jak i ja – ten prosty pomysł zachwyci najmłodszych i pozwoli doskonalić orientację w przestrzeni poprzez zabawę.

Dziękuję za uwagę: Maria Łaba.

Aktualizacja: 26 września 2023