KOMUNIKAT!

24 listopada 2022, Autor: Administrator

Szanowni Nauczyciele, Pracownicy Obsługi, Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci!

Chociaż do końca roku korzystamy z preferencyjnych stawek pewne jest, że ceny energii w przyszłym roku będą rosnąć. Dlatego tak ważne jest już teraz zwrócenie uwagi dzieci i osób dorosłych na konieczność oszczędzania energii.

Kształtowanie pozytywnych nawyków już w przedszkolu i miejscu pracy będzie przekładać się również na oszczędzanie energii w domach wychowanków i pracowników przedszkola, a tym samym na budżety rodzin. Jak to robić? Ważne są nawet najbardziej podstawowe nawyki: zmniejszanie temperatury grzejnika, wyłączanie go przy okazji wychodzenia z pracy, mycie rąk letnią, a nie gorącą wodą czy też gaszenie światła na korytarzu w ciągu dnia. Każde tego typu jednostkowe działanie będzie przyczyniać się do oszczędności. Kształtowanie tego typu nawyków ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku przestrzeni użytkowanych wspólnie, takich jak korytarze, przedszkolne sale czy łazienki, ale też chociażby klatki schodowe w blokach mieszkalnych – wielu z nas wydaje się, że za zużycie energii w nich nie płaci nikt. Tak jednak nie jest, gdyż płacimy za to my wszyscy.

Oszczędzanie energii ma także wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w przegrzewanych pomieszczeniach nie wpływa na nie korzystnie. To także szacunek dla pracy osób zaangażowanych w proces produkcji energii, która przecież nie bierze się znikąd, ale dzięki wysiłkowi fizycznemu wielu osób.

Niniejszy apel wynika jednak także z troski o przyszłość naszej planety. O tym, że zmiana klimatu jest faktem, wiedzą chyba już wszyscy. Ekstremalne temperatury i zjawiska pogodowe są tym, z czym mamy do czynienia nie tylko oglądając programy telewizyjne. Są one coraz częściej zauważalne także w Polsce – to zarówno ogromne upały, jak i pojawiające się nagle ulewy. Wciąż nie jest jednak za późno, aby poprzez własne działania oraz kształtowanie pozytywnych nawyków starać się wpłynąć na przyszłość planety.

Aktualizacja: 23 kwietnia 2024