Język Niemiecki- niższa subwencja

15 lutego 2022, Autor: Administrator

Niższa subwencja i liczba godzin języka niemieckiego dla mniejszości

Minister Edukacji i Nauki zmienił rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym. Zgodnie z nowelizacją, opublikowaną 4 lutego 2022 r., zmniejszono liczbę godzin nauki języka niemieckiego prowadzoną w formie dodatkowej, jako język mniejszościowy,  z trzech do jednej godziny tygodniowo. Decyzja ta skutkuje ponadto znaczącym ograniczeniem subwencji oświatowej na nauczanie języka mniejszości niemieckiej.

Rozporządzenie to wejdzie w życie 1 września 2022 roku.

Informacja dla rodziców!

Rodzice, którzy chcą się wypowiedzieć przeciwko decyzji parlamentu RP o zmniejszeniu wydatków na edukację w zakresie języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego w budżecie na rok 2022, mogą wypełnić petycję.

Jak podpisać petycję

• Online ­— petycja znajduję się pod linkiem  https://tinyurl.com/3cfzax6t  do 18 lutego

• Osobiście — Petycje dostępne są w Przedszkolu Publicznym im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Tarnowie Opolskim lub w Biurze Obsługi Oświaty Samorządowej w Tarnowie Opolskim mieszczącym się przy ul. Dworcowej 4, (wejście  od peronu) - do 17 lutego!

Aktualizacja: 27 lipca 2023